понедельник, 25 апреля 2016 г.

Zielone plot inaczej po prostu żywopłot

Żywe ogrodzenie alias żywoplot


Płoty roślinne na ogól spełniają role ogrodzenia, natomiast nierzadko służą tez za ozdobę. Zazwyczaj takie sztachety z plastyku stawia się w słonecznych miejscach, w których ekspresowo wzrastają i silnie gęstnieją. Wiele czaru maja tez takie rosnące ogrodzenia, które wiodą przez osłonięte katy skweru. Ciemna zieleń liści wraz z przezroczysta tu i ówdzie plątanina witek czy tez kwiatami aranżują zajmujące spojrzenie obrazki, zaś rześka wilgoć, bijąca od zanurzonej w mroku ziemi , powoduje iż nawet mały spacer wzdłuż takiego parkanu uspokaja i odpręża.


Projektując ogrodzenie Poznań z żywopłotu, wypada uwzględnić role takiego ogrodzenia, warunki jakie dominują w skwerze, a także nasze preferencje i czas jaki możemy poświecić na jego pielęgnacje.Żywopłoty o zwykłym pokroju samodzielnie rosną, częstokroć tez bujnie rozkwitają, jednak chcą także wiele miejsca. Geometryczne czy tez fantazyjnie profilowane zielone sztachety z PCV mogą być nadzwyczaj smukłe, jednakże trzeba je regularnie obcinać i raczej nie rozkwitają. Nie bez znaczenia są również koszty zakupu roślin na parkan.Jest wiec nad czym się zastanawiać, albowiem takie plot komponuje się na długi okres czasu, czasami nawet na pokolenia.


W większości wypadków wystarczający jest żywy plot o wielkości 1,5m. Na takie plot w zacienionym miejscu nadaje się ligustr zwykły, niesłychanie popularny w naszym kraju na żywopłoty modelowane. Ma on mnóstwo zalet:
•jest mało absorbujący,
•odpowiednio znosi porę suchą,
•szybko wzrasta,
•cyklicznie podcinany porządnie gęstnieje oraz nie ogałaca od dołu,
•w rejonach o łagodnym klimacie, np. nad Bałtykiem, nie zrzuca na zimę liści, natomiast nawet jeżeli je zrzuci, to i tak gęstwina jego witek układa nieprzenikniony dla wzroku plot,
•jest niedrogi.


Ligustr możemy zastąpić irga błyszcząca - jesienią cudownie się przebarwia na rożne kolory żółci, brązu oraz czerwieni. Warto polecić tez żywe ogrodzenia modelowane z grabu, którego suche liście o barwie starego złota trzymają się na gałęziach aż do wiosny.Więcej możliwości wyboru jest cienioznośnych krzewów nadających się na rosnące ploty nieformowane. Są to m.in. odmiany o ładnych kwiatach tj. hortensje, jaśminowce, żylistki a także kaliny. Tym, którzy lubią otaczać się użytecznymi roślinami promujemy na takie ogrodzenie czarna porzeczkę. Można ją kształtować wyłącznie od strony reprezentacyjnej, natomiast cześć gałęzi pozostawić nieprzyciętych, ażeby owocowały.


Niesłychanie wysokie, bo ponad dwumetrowe sztacheta PCV stanowi barierę nie do przejścia, natomiast w razie potrzeby zasłania sąsiednie budynki oraz ulice. Żeby utworzyć taki plot rośliny zasadzamy dookoła granic posesji. Jeśli mamy dużo miejsca, w najwyższym stopniu „gospodarny" będzie żywopłot o pokroju normalnym, np. z leszczyny, jaka przy okazji dostarcza orzechy. Gdy chcemy by nasze żywe ogrodzenie było niezmiernie wysokie zaś zarazem wąskie to w cieniu wolno je ukształtować z wiązu powszechnego, grabu powszechnego lub klonu polnego. Pamiętajmy jednak, ze jak rośliny nas przerosną, ich redukowanie będzie kłopotliwe.

Комментариев нет:

Отправить комментарий