среда, 27 апреля 2016 г.

Chociaż głazy ogrodzenia te są z różnych czasów oraz powstały w odmienny sposób zdarza się że są do siebie bliźniaczo podobne, tak iż niekiedy mało biegłym ślepiem z trudem je rozróżnić.

Wprawdzie głazy sztachety te są z różnych epok oraz powstały w odmienny sposób bywają do siebie bliźniaczo podobne, tak że czasami mało wprawnym ślepiem trudno je odróżnić.

Własną karierę w ogrodzeniach zawdzięczają naturalnym maściom, bezproblemowej obróbce i względnie niskiej cenie. Występują w wielu okręgach Polski – piaskowiec najprościej wyszukać w Górach Świętokrzyskich, Karpatach a także Dolnym Śląsku, wapienie – na Lubelszczyźnie, Wyżynie Krakowsko -Częstochowskiej i także w Górach Świętokrzyskich. Ów towar ogrodzeniowy pozyskuje się techniką odkrywkową w kamieniołomach, po czym drobi albo wstępnie obrabia, umieszcza na solidnych paletach, oplątuje drucianą siatką i posyła do miejsca budowy ogrodzenie z plastyku na ogrodzenie i bramę ze sztachet. Wykorzystywany na ogrodzenia piaskowiec to nic odmiennego jak scementowany spoiwem piach, jakiego ziarna nie przewyższają 2mm średnicy. Kiedy lepiszczem jest np. krzemionka, określamy go krzemionkowym (kwarcyt), kiedy związki wapnia -wapnistym. Prócz substancji zlepiających występują tam także pozostałe domieszki, np. związki żelaza. Dzięki nim zmienia się kolor skał na ogrodzenie plastykowe na ogrodzenie i furtę ze sztachetek, przybierają one wówczas rozmaite atramenty czerwieni, brązu i zieleni. W przyrodzie ułożone są w warstwy o różnej grubości, sięgającej nawet kilkudziesięciu metrów. Z tak dużych złóż wycina się najogromniejsze bloki, wykorzystywane dalej np. w rzeźbiarstwie. Wydobyte głazy można również siekać na sześciany o równych kształtach, stosowane potem w budownictwie (także na ogrodzenia). Można również je dzielić przy pomocy specjalistycznych klinów i dłut na małe, nietypowych konturów kawałki. Służą do układania nawierzchni ścieżek oraz budowy murków ogrodzeniowych.

Na nowoczesne ogrodzenie z plastyku używa się również wapienie - skały osadowe, powstałe z uzbieranych na dnie mórz oraz jezior resztek organizmów żywych, głównie muszli małż oraz ślimaków.

Zazwyczaj są bardziej miękkie niż piaskowce, a przez to łatwiejsze w obróbce, lecz dodatkowo mniej wytrzymałe. Wapienie pochodzące z archaicznych epok geologicznych są twardsze, można je nawet polerować zachwalane na sztachetki plastikowe na plot i furtę ogrodzeniowa. Nadają się jednakże po największej części do wykorzystywania wewnątrz, albowiem poddawane działaniu warunków atmosferycznych błyskawicznie matowieją. Wapienie można zastosować do konstrukcji murków ogrodzeniowych, na ścieżki i dojazdy, do aranżacji ogrodów skalnych. Na Lubelszczyźnie stosuje się je też do budowy domów. Na powierzchnie ścieżek ogrodowych najlepiej przydają się piaskowce krzemionkowe, gdyż są odporniejsze na szlifowanie aniżeli np. Wapienie.

W zależności od stylu parku i naszych zamiłowań forma kamiennych tafli może być różny – od łamanych, nierównych, aż po prosto skróconych prostokątów albo kwadratów. Murki i ploty z Winylu na ogrodzenie i furtkę ogrodzeniowa stawia się z kamieni różnego kształtu, ułożonych na kamiennym czy też betonowym fundamencie. Jeśli płot powstaje spośród kafli o nierównych układach, powinno się je właściwie łączyć tzn. tak, ażeby postać każdego kolejnego łączył się z poprzednim. Żeby takie płot było stabilne jego grubość winna wynosić 50-70 cm. Większe dziury w środku wolno dopełniać zaprawą cementową oraz gruzem. Ogrodzenie PCV z bloczków kamiennych o przyciętych równych bokach muruje się jednakowo jak z cegły albo pustaków. Piaskowce oraz wapienie możemy wykorzystać również do konstrukcji schodów, kominków ogrodowych oraz pozostałych komponentów tzw. małej architektury. Piaskowce używane do budowy ogrodzenia Poznań należą do skał mało wytrzymałych na działanie czynników atmosferycznych. Pod wpływem wody, słońca oraz ujemnych temperatur błyskawicznie niszczeją oraz nabierają ciemnego koloru. Łatwo obrastają również mchem oraz wodorostami. Można temu zapobiec pokrywając powierzchnię ogrodzenia lub rzeźb specjalistycznymi impregnatami. Nie usiłujmy ścierać brud z nawierzchni ogrodzenia Poznań szorstkimi urządzeniami np. drucianą szczotką, ponieważ na kamieniu mogą pozostać ostre rysy. Wyspecjalizowane firmy porządkują kamień ogrodzeniowy tzw. piaskarkami. Jeśli nie mamy możliwości mechanicznego oczyszczania ogrodzenia Poznań z piaskowca spróbujmy umyć go wodą z detergentem przy użyciu szczotki ryżowej. Jeżeli jednak pożądamy, aby kamienie na ogrodzeniu błyskawicznie wyglądały na stare, nie możemy ich niczym zabezpieczać ani czyścić.

Комментариев нет:

Отправить комментарий